Home » Sport » Žárovka H4 určena pro jednodušší světla

Žárovka H4 určena pro jednodušší světla


Volbu autožárovky se nevyplácí podcenit. Záleží na každém, zda zvolí pořízení autožárovky samostatně, nebo dá přednost v podobě sady, která bývá doplněna taktéž o autožárovky osvětlující SPZ, autožárovky na blinkry, pojistky apod. Na co je důležité při samotném výběru pamatovat a jaký význam má žárovka H4?

světlomet head light

Halogenové žárovky se vyznaÄují svou dosažitelností vysoké teploty vlákna. Tímto nabízí optimální svÄ›telnou výkonnost. Halogeny jsou typické pro svou levnÄ›jší variantu poskytující dobrou odolnost a spolehlivost. Jako negativní se může jevit nižší svítivost než xenony a LED autožárovky. Rovněž nižší životnost.

Oproti tomu xenonové žárovky vytvářejí až dvojnásobnÄ› silnÄ›jší svÄ›tlo než je tomu u halogenů. Jedná se také o bezpeÄnÄ›jší typ žárovky, tj. ménÄ› oslňuje Å™idiÄe. Výhodou je silnÄ›jší svÄ›tlo, vyšší efektivita, nižší spotÅ™eba než u halogenové žárovky. Nevýhodou pak může být pro nÄ›koho vyšší poÅ™izovací cena.

LED autožárovky disponují jednoznaÄnÄ› nejdelší životností, vysokým výkonem pÅ™i minimální spotÅ™ebÄ› energie. Poskytnou příjemné osvÄ›tlení. PÅ™edností je taktéž celkem snadná výmÄ›na a údržba. Negativní stránkou je vyšší cena.

auto světlo přední

Zásadní kritéria při výběru

Důležité je se pÅ™i výbÄ›ru autožárovky zaměřit na svÄ›telný tok, jenž urÄuje intenzitu svÄ›tla žárovky. U kvalitních žárovek se hodnota pohybuje zhruba okolo 1500 lumenů. Dalším měřítkem je příkon. Povolený je maximální příkon 55 W. Žárovka H4 má povolen příkon 60 W. Podstatný vliv pÅ™i rozhodování má i napÄ›tí. Pro osobní automobil je zapotÅ™ebí volit autožárovky s napÄ›tím 12 V. Zatímco pro nákladní vozidla je nutno zvolit napÄ›tí 24 V.

Vždy je zapotÅ™ebí koupit typ pÅ™edepsaný výrobcem automobilu. O který se jedná? To zjistíte v návodu k obsluze vozidla. Jestliže jej nemáte, postaÄí vymontovat stávající žárovku. Na patici najdete konkrétní typ žárovky.