Home » Služby » Kdo uklidí společné prostory v panelových domech

Kdo uklidí společné prostory v panelových domech

Úklid společných prostor v bytových domech je v každém z nich pojímán individuálně a o jeho podobě rozhodují vlastníci jednotek nebo bytové družstvo. Zpravidla se dohodnou mezi sebou na domovní schůzi a podstupují již desítky let zavedené postupy střídání úklidových prací v odpovědnosti na jednotlivých bytech. Někde to funguje lépe, jinde hůře, a někde to dokonce nefunguje vůbec, zejména tam, kde lidé nejsou ochotni spolupracovat, úklid odbývají, anebo se jej nemohou zúčastnit ze zdravotních důvodů.

panelový dům

Jistým řešením, jak se tohoto problému zbavit, je úklid panelových domů profesionální firmou. Úklidové firmy mají své zavedené postupy a poradí si i v situacích, které by amatéři stěží dokázali zvládnout. Jednou z nich je i umývání oken na společných chodbách, a to zejména ve vyšších patrech. Někdy se vyplatí s úklidovou firmou dohodnout i termín mytí oken uvnitř bytů, vždy záleží na dohodě a ochotě obou stran.

Jestliže tedy úklidová firma kromě mytí schodů, zábradlí, dveří a dveřních zárubní, vypínačů, parapetů a domovních schránek důkladně vyčistí okna a okenní rámy, považujte si toho, neboť vám možná zachrání život. Na Internetu se můžete dočíst o smrtelných úrazech po pádech z oken, což se dokonce může týkat i pouhého zvýšeného přízemí. K takovým situacím dochází i za docela nenápadných okolností, a my bychom si je tu mohli připomenout.

bytový dům

Alkohol v krvi – profesionálové nikdy nemyjí okna po sklence vína nebo vypité sklenici piva. Toto je velmi riskantní, protože alkohol odbourává přirozenou ostražitost, a jakákoli zásadní, a třeba i nepatrná chyba, vás může stát život.

Nevhodná obuv – někteří zkušení lidé vám doporučí umývat t okna zcela bez bot, protože bosé chodidlo má nejlepší stabilitu na jakémkoli povrchu, na rozdíl od obuvi, která může být na podrážce kluzká a špatně ohebná a přizpůsobivá. Totéž platí i o ponožkách a punčochách, ty si raději sundejte.

Nevhodné štafle – máte pod nohama vratkou židli nebo štafle? Anebo dokonce myjete okna přímo ve stoje na parapetu? Pak vás důsledně varujeme před těmito postupy.

Šok z leknutí – pokud přece jen budete umývat okna sami, zajistěte, aby na vás nemohl nikdo zezadu vybafnout. Váš prudký pohyb v šoku z leknutí pak může zavinit pád z okna.