Home » Zboží » Topení v podlaze – to je především úžasný komfort

Topení v podlaze – to je především úžasný komfort


Máte osobní zkušenost s topením v podlaze? Byli jste se někdy podívat na toto řešení nebo jste dokonce po podlaze našlapovali bosými chodidly? Pokud ano, pak máte zřejmě bližší představu o tom, jak velký komfort toto řešení vytápění nabízí, a můžete se o tom zmínit v referencích 9.

ventily topení

Rozdíl mezi radiátorem a podlahovým topením – vynález ústředního topení přinesl lidstvu mnoho pozitivních změn, nebylo již nutné instalovat kamna do každé místnosti a vystačili jste s jedním centrálním topeništěm. Usnadnilo to spoustu práce a ušetřilo čas, takže jste jej pak mohli trávit smysluplněji. Základ ústředního topení tvoří radiátorová soustava, kudy cirkuluje topná tekutina, a zajišťuje tak přísun tepla do všech prostor.

Jenže má to háček, radiátor je umístěný (zpravidla) pod oknem v malém výklenku, a odtud stoupá ohřátý vzduch dle fyzikálních zákonů přímou cestou ke stropu. Jakmile se ohřeje stropní část místnosti, teprve pak se prohřívá to ostatní, přičemž u podlahy bývá chladněji. Může se stát, že u země máte 19 stupňů a u stropu 23. Kvůli tomu se pak může zbytečně obytný prostor přetápět, abyste měli i teplo na nohy.

trubky topení

S podlahovým topením je to jiné, tam se prohřeje podlaha po (obvykle) celé její ploše, takže se teplo snadno rozšíří do obytného prostoru velice rovnoměrně, ale to není vše. Důležité je i samotné teplo na bosé nohy. Chodit doma naboso po vyhřáté podlaze je něco úplně jiného, než obouvat tlusté ponožky a nepohodlné bačkory či pantofle. Není nad to užít si příjemný pocit na chodidlech, která nejsou obdařena tolika citlivými receptory náhodou. Skrze chodidla totiž můžeme působit na vnitřní orgány i na naši psychiku, proto jsou tolik účinné reflexní masáže. Proč si tedy neužívat v zimě příjemné mazlení a hýčkání při chůzi po teplém povrchu, a proč nevyužít tohoto antistresu, když už je toho stresu kolem nás až příliš?